08 ژانویه

به گزارش ایرنا، حسن صالحی روز سه شنبه در حاشیه آیین انعقاد تفاهم نامه تکثیر ماهی تیلاپیا در سمنان درگفت و گو با خبرنگاران افزود: در سال 1357 ظرفیت تولید آبزیان در کشور سالانه 32 هزار تن بود که این رقم در سال 96 به بیش از یک میلیون و 200 هزار تن افزایش یافت.
وی خاطر نشان کرد: براساس برنامه ششم توسعه می باید بیش از یک میلیون و 150 هزار تن آبزیان در کشور تولید شود که سازمان شیلات کشور با افزایش تولید از این برنامه جلوتر است.
رئیس سازمان شیلات تصریح کرد: پرورش سالانه یک میلیون تن ماهی در دریا در دستور کار این سازمان قرار دارد و طرح های مطالعاتی اجرای آن انجام شده است.
وی ادامه داد: در سال گذشته در این بخش 15 هزار تن و تا پایان سال جاری بیش از 30 هزار تن آبزیان از این دست در کشور تولید می شود.
صالحی با بیان اینکه پرورش میگو در کشور در سال 91 بیش از 10 هزار تن بود ،گفت: در سال جاری تولید این نوع از آبزیان در کشور به بیش از 40 هزار تن افزایش یافت.
وی ادامه داد: 116 مزرعه تولید ماهی خاویاری در کشور وجود دارد که پیش بینی می شود امسال پنج تن خاویار به نقاط مختلف جهان صادر شود.
رئیس سازمان شیلات اضافه کرد: در سال 96 بیش از 137 هزار تن آبزیان به ارزش 507 میلیون دلار به کشورهای مختلف جهان صادر شد.
رئیس سازمان شیلات ایران خاطر نشان کرد: سرانه مصرف ماهی به ازای یک ایرانی در کشور 11 کیلوگرم در سال است و باید برای گنجاندن مصرف ماهی در سبد غذایی خانوارهای ایرانی بیش از حد موجود تلاش کرد.
به گزارش ایرنا، رئیس سازمان شیلات ایران در سفری یک روزه ضمن عقد تفاهم نامه، در آیین کلنگ زنی مرکز تکثیر تیلاپیا در مرکز آموزش و تحقیقات کشاورزی سمنان حضور یافت.
برای راه اندازی مراکز تکثیر تیلاپیا در سمنان بیش از 50‌ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است و در این واحد سالانه 2‌میلیون قطعه بچه ماهی و 500 تن ماهی پرواری تولید می شود.
در استان سمنان سالانه یکهزار و 50 تن انواع ماهی تولید می شود، در این استان بیش از 40 هزار بهره بردار در حوزه های مختلف جهادکشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

دیدگاه بگذارید