22 دسامبر
 معاون آبزی پروری شیلات هرمزگان از برداشت بالغ بر یک و نیم تن ماهی خاویاری برای اولین بار در قالب پروژه پایلوت استخرهای ذخیره آب کشاورزی واقع در شهرستان حاجی آباد خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران به نقل از شیلات هرمزگان، عبدالرسول دریایی با بیان اینکه این پروژه در راستای  تحقق اهداف شیلات و عملی کردن برنامه های  اقتصاد مقاومتی صورت گرفته است ، هدف از اجرای آن را توسعه آبزی پروری در آب های داخلی و به ویژه استفاده بهینه از ظرفیت استخرهای ذخیره آب کشاورزی موجود و در حال بهره برداری خواند.
وی تصریح کرد: با پیگیری شیلات هرمزگان ،همکاری و حمایت دفتر باز سازی  و حفاظت از ذخائر ژنتیکی آبزیان شیلات ایران و مشارکت بخش خصوصی برای اولین بار پرورش ماهیان خاویاری در استان هرمزگان با موفقیت صورت گرفت و بیش از یک و نیم تُن ماهی خاویاری از گونه فیل ماهی از دو استخر ذخیره آب کشاورزی واقع در دشت گلروییه و جائین شهرستان حاجی آباد برداشت شد.
دریایی با بیان اینکه ماهیان خاویاری در دشت گلروئیه در مدت زمان دو سال و سه ماه با وزن متوسط 12 کیلوگرم و در روستای جایین شهرستان حاجی آباد با مدت زمان پرورش یک سال و چهار ماه با وزن متوسط 5 کیلوگرم برداشت  شدند تصریح کرد: ماهی خاویاری برداشت شده  به مقصد کشور روسیه صادر شد.
وی امکان سنجی پرورش ماهی خاویاری در شهرستان های غیر ساحلی ، استفاده حداکثری چند منظوره از منابع آب شیرین، افزایش بهره وری و فعال سازی ظرفیت های جدید توسعه آبزی پروری استان توام با کشاورزی ، ایجاد تنوع گونه ای در پرورش آبزیان ،آبزی پروری در مناطق دور از ساحل،افزایش بهره وری و معیشت کشاورزان ،افزایش تولید و مصرف گوشت آبزیان  را از مهم ترین مزایای اجرای این طرح خواند.
عبدالرسول دریایی گفت:خوشبختانه چنین طرح هایی به کمک کشاورزان آمده تا با غنی سازی آب،کاهش مصرف کود کشاورزی، ارتقای اقتصاد کشاورزان، کمک به صنعت کشاورزی از طریق ارزش افزوده و …در استان هرمزگان بسیار ضروری است که خوشبختانه شیلات گامهای خوبی در این زمینه برداشته است.
معاون آبزی پروری شیلات هرمزگان با بیان اینکه اصولا ماهیان خاوریاری به نام استان های شمال کشور و دریای خزر شناخته می شود گفت خوشبختانه به همت شیلات هرمزگان  امروز در جنوب کشور و استان هرمزگان ماهی خاویاری گونه فیل ماهی در شرایط طبیعی و با بهترین رشد و کیفیت گوشت در استخرهای کشاورزی در حال پرورش است .
دریایی خاطر نشان شد با عنایت به اینکه این طرح در سطح پایلوت و برای اولین بار در استان اجرا گردیده است گفت: با وجود  اینکه این مهم اولین تجربه شیلات استان ، کارشناسان و مجریان پروژه است  نشان از شرایط مطلوب جهت توسعه پرورش این گونه با ارزش است.
وی افزود پرورش ماهی خاویاری در استان هرمزگان می تواند در کنار فعالیت های کشاورزی و صرفا با استفاده از آب مورد استفاده جهت آبیاری باغات صورت پذیرد که علاوه بر افزایش بهره وری باعث غنی تر شدن آب و افزایش محصول ، ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و ارز آوری خواهد شد.

دیدگاه بگذارید